Баянхонгор аймгийн Эрдэнэцогт сумын ИТХ

ЭРДЭНЭЦОГТ СҮМААС ТӨРСӨН АЛДАРТНҮҮД

2014-11-22 18:57
Монгол улсын ходолморийн баатар
1.    Бямбын Дорж, Барилгачин (өрлөгчин) 1976 он
2.    Гомбосүрэнгийн Очирбат, Барилгачин (төмөрчин), 1991 он
Монгол улсын төрийн соёрхолтон
1.    Г.Цэмбэл, Аж үйлдвэрийн комбинатын эсгүүрчин, 1957
2.    Гончигийн Бирваа, 2006 он
3.    Бирваагийн Мөнхболд, 2009 он
Монгол улсын ардын жүжигчин
4.    Бирваагийн Мөнхдорж, 2007 он
Монгол улсын гавъяатнууд
1.    Гончигийн Бирваа, Урлагийн гавъяат зүтгэлтэн, 1967 он
2.    Гандолгорын Батсүх, БНМАУ-ын гавъяат тамирчин, 1974 он
3.    Ванчигийн Пүрвээ, БНМАУ-ын гавъяат нэгдэлчин, 1981 он
4.    Буян-Өлзийн Амгалан, БНМАУ-ын гавъяат багш, 1985 он
5.    Бирваагийн Мөнхдорж, Гавъяат жүжигчин, 1991 он
6.    Дожоогийн Цэдэв, Монгол Улсын соёлын гавъяат зүтгэлтэн, доктор, профессор
7.    Гонгорын Лхагвасүрэн, Монгол улсын гавъяат багш, 2010 он
8.    Лхагвын Ундралбат, Монгол Улсын гавъяат дасгалжуулагч, 2008
9.    Дагвасамбуугийн Сономдорж, Монгол улсын гавъяат тээвэрчин, 2012 он
10.    Гонгорын Даваасүрэн, Аж үйлдвэрийн гавьяат ажилтан 2014 он
Монгол улсын аварга, залуу аварга малчид
1.    Равдангийн Бүтэд, Улсын сайн малчин, 1943 он
2.    Гэндэндоржийн Чойдог, Улсын сайн малчин, 1948 он
3.    Цагааны Сономдорж, Улсын сайн малчин, 1952 он
4.    Хоохойн Цэрэнпил, Улсын аварга төлчин, 1967 он
5.    Ванчигийн Пүрвээ, Улсын аварга малчин, 1975 он
6.    Вандангийн Алтанцэцэг, Улсын аварга малчин, 1978 он
7.    Дашийн Балжинням, Улсын аварга малчин, 1991 он
8.    Доржготовын Батболд, Улсын сайн малчин, 2011 он
9.    Цэрэнпилийн Пэлжид Улсын залуу аварга малчин, 1975
10.    Базар Бямба Улсын залуу аварга малчин, 1981 он
11.    Насанбуянгийн Цэвэлмаа, Улсын залуу аварга малчин, 1984 он
12.    Баяжихын Цэрмаа, Улсын залуу аварга малчин, 1987 он
13.    Алтан тугалын эзэн Г. Нансалмаа 2010
Ардын их хурлын депутатууд
1.    Гончигийн Галсан, заводын мастер, 1951 онд
2.    Жанцандоржийн Үзмээ, 1951 онд
3.    Жамцын Өлзийбат, заводын мастер, 1954 онд
4.    Дарийн Ням, саальчин 1957 онд
5.    Долгорын Пунсал, саальчин, 1960 онд
6.    Хишигт Баасанхүү, саальчин 1963 онд
7.    Цэрэнгийн Жавзан, саальчин, 1966 онд
8.    Ваанчигийн Пүрвээ, саальчин, 1969 онд
9.    Самдангийн Чойжил, Аймгийн НХ-ны 1-р н/б дарга, 1973
10.    Думаагийн Содном, СНЗ-ийн дарга, 1977
11.    Базарын Бямбаа, саальчин, 1981 онд
12.    Дамбийн Долгорсүрэн багш, 1986
13.    Лодойн Пүрэвгял, сум, нэгдлийн дарга, 1990
14.    Гүржавын, Цэдэндагва, Б.Гомбо, Ч.Дашцэдэн 1992
15.    Цахиагийн Элбэгдорж, 1996
16.    Сэндэнжавын Дулам, зохиолч эрдэмтэн, 2000 он
17.    Гомбожавын Занданшатар, Халтмайн Баттулга, 2004 он
18.    Гомбожавын Занданшатар, Халтмайн Баттулга, Батж. Батбаяр, 2008 он
19.    Халтмайн Баттулга, Дашдондогын Ганбат, 2012 он
Эрдэмтэн, доктор, профессорууд
1.    Тувааны Лхагвасүрэн, философийн шинжлэх ухааны доктор, профессор, 1991 он
2.    Гонгорын Лхагвасүрэн, шинжлэх ухааны доктор, профессор, 1996 он
3.    Батын Түдэв, түүхийн ухааны доктор, 1975 он
4.    Үржингийн Нямдорж, философийн ухааны доктор, профессор, 1982 он
5.    Дожоогийн Цэдэв, СУИС-ийн, ШУ-ны доктор, профессор
6.    Нацагдоржийн Надмид, ХАА-н ухааны доктор, профессор, 1984 он
7.    Цэдэнжавын Маам, УБИС-ийн хүндэт профессор,
8.    Шийтэрийн Балжинням, ШУТИС-ийн хүндэт профессор, доцент
9.    Тогоогийн Доохүү, ДБМХ-ийн хүндэт доктор, дэд профессор, 1997 он
10.    Лундаа Даваадорж, ХАА-н ухааны доктор, профессор 1998 он
11.    Гандолгорын Батсүх, Сурган хүмүүжүүлэх ухааны доктор, профессор, 2000
12.    Агвааны Базаррагчаа, МУ-ын тэргүүлэх эмч, профессор, 2001 он
13.    Загдсүрэнгийн Болдбаатар, цэргийн шинжлэх ухаан доктор, профессор, 2002
14.    Түмэн-Өлзийн Готов, боловсролын доктор, 2003 он
15.    Ёлын Доржбат, ХАА-н ухааны доктор, 2005 он
16.    Чулуунбатын Жигжидсүрэн АУ-ны магистр, МУ-ын тэргүүлэх эмч, профессор,
Төр, нийгмийн зүтгэлтнүүд
1.    Дашийн Сэр-Од, Холбооны яамны орлогч сайд, 1965-1976 он
2.    Загдсүрэнгийн Болдбаатар, БХЯ-ны төрийн нарийн бичгийн дарга, 2012 оноос
3.    Даржаагийн Чимэддагва, Аймгийн намын хорооны 1-р н/б-ийн дарга, 1983- 1990 он
4.    Доржготовын Мандах, Октябрийн районы АДХГЗ-ны дарга, 1984-1991 он
5.    Лодойн Ойдовсамбуу, Ажилчны районы АДХГЗ-ны дарга, 1975-1992 он
6.    Сэрээгийн Рагчаа, Аймгийн орлогч дарга, 1967-1985 он
7.    Загдын Очирбат, Аймгийн орлогч дарга, 1985-1989 он
8.    Амгаагийн Дорж, Улсын дээд шүүхийн шүүгч,
9.    Цэнд-Аюушийн Ичинхорлоо, Нийслэлийн шүүхийн шүүгч, 1986 оноос
10.    Сономын Ичинхорлоо, Хот, дүүргийн шүүхийн дарга, 1989-1993 он
11.    Янжингийн Бадамсүрэн, Сум дундын шүүхийн шүүгч 1975-1996 он
12.    Должмоогийн Гомбо, сум нэгдлийн дарга, 1956-1975 он
13.    Түмэн-Өлзийн Пүрэвжав, сум нэгдлийн дарга, 1981-1994 он
14.    Хас-очирын Рэгсүрэн, аймгийн цагдаагийн хэлтсийн дарга, 1998-
15.    Тогоочийн Гомбосүрэн, ХААЯ-ны газрын дарга, 1983-1990 он
16.    Нацагдоржийн Цэрэндорж сум, нэгдлийн дарга
17.    Янжингийн Чулуундорж, сумын захиргааны дарга, 1992-1993 он
18.    Цэрэндоржийн Эрдэнэ-Очир, сумын засаг дарга, 1993-1996 он
19.    Мятавын Цэрэндорж, сумын засаг дарга, 1996-2000 оноос
20.    Хоролын Гомбо, сумын засаг дарга, 2000-2004 он
21.    Сэр-одын Дагвадорж, сумын засаг дарга, 2004-2008 он
22.    Цэрэндоржийн Төмөрбаатар 2008 оноос
23.    Дагвын Юндэнбазар, аймгийн ЗДТГ-т хэлтсийн дарга, 2004 оноос
24.    Нацагдоржийн Бямбадорж. УМХГ-ын тамгын газрын дарга
25.    Мижээхүүгийн Зундуйдаваа, СХД-ийн ЗДТГ-ын ажилтан
Шашны зүтгэлтэнүүд
1.    Лувсанданзанжанцан, ламын гэгээний анхдугаар дүр, одон зурхайч (1639- 1703 он)
2.    Лувсанпэрэнлэйванчинтогмэд , ламын гэгээний 5 дах буюу Тарган дүр (1862-1907он)
3.    Билэгтийн Цэрэндорж, ламын гэгээний сүүлчийн дүр, (1913-1937 он)
4.    Зундуйсодов, гавж, Паньдчойнхорлин хийдийн Чогчин их хамба(1866- 1929 он)
5.    Лувсанданзансамданлхүндэв, Дашгэмпэллин хийдийн хувилгаан лам (1876-1931он)
6.    Дамдины Доржжанцан, маарамба, (1919-1989 он)
7.    Дагвадоржийн Дашдорж, цам харайгч, (1906-1979 он)
8.    Жүгдэрийн Цэрэннамжил, Гандантэгчилэн хийд
9.    Лувсандоржийн Юндэнбат, Нүвлэн дацангийн умзад байсан
10.    н.Чүлтэм, Ламын гэгээний хийдиийн туурийг сахигч лам
11.    С.Сономдагва, Ламын гэгээний хийдиийн туурийг сахигч лам
12.    Шагдарын Бадам Маарамба
13.    Лодойсамбуугийн Мандах, аймгийн Дэдлин хийдийн хамба, 1990-2005
14.    Готовын Дамбийбалжир, Паньдчойнхорлин хийдийн хамба лам, 1996 оноос
15.    Батдоржийн Рэнцэнсамбуу, Гачен чогбрүл ренбучи, 2007 оноос16.    Нацагдоржийн Насанбуян, Үржиншадивлан хийд, 1995 оноос
17.    Готовын Юмчинсүрэн, Паньдчойнхорлин хийд, 1990оноос
18.    Төмөрбаатарын Ганзориг. Гандантэгчилэн хийд
19.    Бадаагийн Отгондалай Гандантэгчилэн хийд
20.    Жанцангийн Лхагвасүрэн, аймгийн Дэдлин хийд
21.    Очирын Чулуунбат Гандантэгчилэн хийд
22.    Жавзмаагийн Батбаяр Манбадацан хийд
23.    Лхасүрэнгийн Отгондалай Гандантэгчилэн хийд
Генералууд
1.    Ядамдоржийн Пүрэвдорж, хошууч генерал, 1996
2.    Загдсүрэнгийн Болдбаатар, Бригадын генерал, 2009 он
3.    Загдсүрэнгийн Болдбаатар, Хошууч генерал, 2013 он
Ардын хувьсгалын партизан,
    Жигмэдийн Гэндэнжамц, 1881-1949
    Рэнцэнжамцын Батбаяр, 1904-
    Сангийн Гомбожав
    Гончигийн Шарбанди, 1982-
    Гэндэндаржаагийн Нямдорж
    Гомбын Ширбазар
Ахмад дайчид
1.    Долгорын Батаа, 1919-
2.    Нямжавын Бэх-очир, 1913-2001
3.    Дагвын Сэдбазар, 1927-1998
4.    Сангидоржийн Гэндэнсанги, 1922-
5.    Дашийн Ёндоншарав, 1914-1990 он
6.    Цэрэнваанчигийн Ёл, 1916-1999 он
7.    Гэндэнгийн Цамба, 1918-
8.    Нанзадын Цэрэндорж, 1914-
9.    Долгорын Батаа
10.    Гончигын Мятав
11.    Загдын Дамдин
12.    Б. Гэндэндаржаа
13.    Сэрсэнгийн Дондог
14.    Ж.Санжаа
15.    н.Доржсүрэн
Хурандаа
1.    Ч.Тогоо
2.    Ч.Доохүү
3.    О.Загдсүрэн4.    Д.Доохүү
5.    Х.Рэгсүрэн
6.    Ш.Ыямбуу
Зохиолч, яруу найрагчид
1.    Дожоогийн Цэдэв, Монгол Улсынл соёлийн гавъяат зүтгэлтэн, зохиолч, яруу найрагч,
2.    Дондогдоржийн Халзан Монголын Зохиолчдийн Эвлэлийн гишүүн (1946- 2004 он)
3.    Цэнд-Аюушийн Ичинхорлоо, Монголын Зохиолчдийн Эвлэлийн гишүүн
4.    Дамдинсүрэнгийн Хүүхнээ,
5.    Долгорын Баатаржав,
6.    Доржготовын Жаргалбат
7.    Очирбатын Мишиг
8.    Дунжаагийн Батдамба
9.    Батдамбын Янжмаа
10.    Баяндалайгийн Жавзандулам
Зураачид, урчууд
1.    Наянтайн Дашдондог, зураач (1907-1987 он)
2.    Дашийн Эрдэнэ, зураач (1966-2009 он)
3.    Доржготовын Чулуунбат (1952-1995)
4.    Аюушийн Цэдэнсодном, зураач
5.    Барамсайн Дашдорж, зураач
6.    Готовын Цэрэндорж, зураач 1959 онд төрсөн
Бүжигчид.
1.    Ө.Лхагвасүрэн
2.    Д.Дарьсүрэн
3.    Ж.Дуламжав
4.    Т.Баярбат
5.    Г.Цэрэн
6.    Л.Батцоож
7.    С.Баатархуяг
8.    Ш.Батчимэг
9.    Амартунгалаг
10.    Р.Сүхбаатар
11.    Ц. Алтанхуяг
Хөгжимчид:
1.    Ө.Мижиддорж
2.    Б.Шаравдорж
3.    М.Ням
4.    Л.Батсүх
5.    Б.ДэлгэрмааДуучид:
1.    М.Бямба
2.    Ж.Долзод
3.    М.Бямбадорж
4.    М.Өөдөс
5.    Гэндэнгийн Дорж
6.    Дашхүүгийн Долгор
7.    М.Болдбаатар
8.    С.Сүх
9    Б.Элстбаатар
Аймгийн хөдөлмөрийн аваргууд
1.    Цагааны Сономдорж, 1950 онд малчин
2.    Цэрэнваанчигийн Ёл, 1957 онд, малчин
3.    Рэндашийн Аюуш 1964 онд, малчин
4.    Сүхийн Сампил 1964 онд, саальчин
5.    Лувсангийн Шаарий 1964 онд, малчин
6.    Янжингийн Сувдмаа 1966 онд, саальчин
7.    Хишигтийн Баасанхүү 1966 онд, малчин
8.    Гончигийн Санги 1969 онд, малчин
9.    Ванчигийн Пүрвээ 1970, 1972, 1974 онд, саальчин
10.    Цэрэнгийн Жавзан 1970, 1983 онд , саальчин
11.    Мөнхтогтохын Дорждаваа 1973 онд малчин
12.    Сангидоржийн Цэрэнням 1979 онд багш
13.    Пунцагийн Нацагням 1979 онд, саальчин
14.    Буян-Өлзийн Амгалан 1980 онд, багш
15.    Батын Цэрэнчанаа 1981 онд, кино механикч
16.    Равдангийн Эдбаяр 1982 онд, малчин
17.    Сүрэнгийн Бямбаа 1983 онд аварга ногоочин
18.    Лундаагийн Цэвэлмаа 1984 онд багш
19.    Баасангийн Батаа 1985 онд, тууварч малчин
20.    Хоролын Мягмар 1985 онд, ногоочин
21.    Баяжихын Цэрмаа 1983 онд Аварга малчин
22.    Ёндон Баяндалай 1984 онд, аймгийн аварга төлчин
23.    Баасан Батаа 1985 онд, аймгийн аварга тууварчин
24.    Доржравдан Батцэцэг 1985 онд, аймгийн аварга саальчин
25.    Отгоны Төмөр 1991 онд аймгийн аварга малчин
26.    Баасан Адъяа 1994 онд, аймгийн аварга малчин
27.    Мятавын Бавуужав 1995 онд, аймгийн аварга адуучин
28.    Жалбуу Гана 1995 онд, аймгийн аварга үхэрчин
29.    Даваа Цэдэвсүрэн 1996 онд, аймгийн сайн малчин
30.    Лхамсүрэн Тогоо 2006 онд, аймгийн сайн малчин
31.    Вандан Доржготов 2008 онд, аймгийн сайн малчин32.    Алагаа Чойжил 2009 онд, аймгийн сайн малчин
33.    Даваа Рэнцэнноров 2009 онд аймгийн сайн малчин
34.    Цэдэндорж Хэнчбиш 2010 онд, аймгийн сайн малчин
35.    Маньхүү Төмөрбаатар 2011 рнд, аймгийн сайн малчин
36.    Цэдэвсүрэн Батсайхан 2012 онд, аймгийн сайн малчин
Спортын мастер
1.    Гандолгорын Батсүх, Самбо бөх
2.    Гонгорын Лхагвасүрэн, хөнгөн атлетик
3.    Мягмарын Долгорсүрэн, гар бөмбөг,
4.    Содномсамбуугийн Дагва, хүндийн өргөлт
5.    Гончигсүрэнгийн Бадам, чөлөөт бөх
6.    Зэвгийн Ням-очир, цана
7.    Дагвын Ганболд, чөлөөт бөх
8.    Дагвадоржийн Батсүмбэрэл, чөлөөт бөх
9.    Далантайн Мөнхэрдэнэ, Хүчний гурван төрөл \паурлифтинг\, 2011 он
10.    Бямбаагийн Эрдэнэсувд, одонбөмбөг
11.    Хоролын Гомбо, шатар
12.    Ц. Одонгэрэл, шатар
13.    Жуузын Түмэнжаргал \жү до 2012 он\
14.    Жуузын Жавзанпагма \жү до 2012 он\
15.    Сэр-одын Дагвадорж, чөлөөт бөхийн дэд мастер
16.    Ж. Халзан, шатрын дэд мастер
17.    Ц. Чулуунбат, шатрын дэд мастер
18.    Цэдэнжавын Маам, шатрын дэд мастер
19.    Шаатарын Балжинням, шатрын дэд мастер
20.    Намсрайн Дэлэг шатрын дэд мастер
21.    Ж.Банзрагч, шатрын дэд мастер
22.    Доржийн Алгаа, шатрын дэд мастер
23.    Цэрэнсономын Намжилмаа, Сагсан бөмбөгийн спортын мастер 1998 он Сагсан бөмбөгийн олон улсын хэмжээний мастер, 2012 он
24.    Цэрэнсономын Алтанцэцэг Волейболлын спортын мастер 2010 он
25.    Дагвадорж Батсүмбэрэл Тэшүүрийн спортын мастер
Улсийн цолтой бөхчүүд
1.    Дамбийн Төмөрбаатар, Улсын заан, 1930 он
2.    Сүрьеэгийн Шагдар, Улсын начин, 1932 он
3.    Ламжавын Дамдин, Улсын начин, 1933 он
4.    Гандолгорын Батсүх Улсын начин, 1974, 1975 он
Аймгийн цолтой бөхчүүд
4.    Хожгорын Чулуунбат аймгийн арслан, 1932 он
5.    Биндэрийн Даш, аймгийн арслан, 1948, 1950
6.    Барвааны Долгор, аймгийн заан, 19527.    Балжиннямын Мөнхбат, аймгийн заан
8.    Дашийн Чимэдцогоо аймгийн начин
9.    Гүнгээний Цэрэнсанги, аймгийн начин
10.    Дэлэгдоогийн Ёндон аймгийн начин
11.    Балжирцогтын Гэлэгбат аймгийн начин, 1973 он
12.    Хас-очирын Сосорбарам, аймгийн начин, 1977
13.    Сэр-одын Дагвадорж, аймгийн начин, 1995
14.    Ванчигийн Эрдэнэ-Очир, аймгийн начин, 2001 он
Сумын цолтой бөхчүүд
15.    Далхжавын Пүнсэл, сумын, заан
16.    Вандангийн Жууз, сумын заан
17.    Ономцэрэнгийн Бат-Очир, сумын заан
18.    Вандангийн Ёндонрэнцэн, сумын заан
19.    Өлзийбатын Тогоодорж, сумын заан
20.    Цэрэндоржийн Баасанбат, сумын заан
21.    Готовын Бавуу, сумын заан
22.    Дагвадоржийн Батсүмбэрэл Цэргийн арслан
23.    Жалбуугийн Гана, цэргийн начин
24.    Дэнсмаагийн Отгон, цэргийн начин
25.    Дамбийн Даваасүрэн, сумын заан
26.    Дагвын Ганболд, сумын заан
27.    Жанцандоржийн Хөхөө, сумын заан
28.    Сэр-одын Ганбат, сумын заан
29.    Бат-Очирын Баасанжаргал, сумын заан
30.    Оросоогийн Бат-Эрдэм, сумын заан
31.    Цэднээ Дашдондог, сумын заан
32.    Алтанхуягын Эрдэнэмөнх, сумын заан
33.    Далантайн Мөнх-эрдэнэ, сумын заан
34.    Даваасүрэнгийн Амартүвшин, Сумын заан 
35.    Лувсандондовын Батбаяр\2012 он\, сумын заан
36.    Халтархүүгийн Лувсаншарав\2012он\, сумын заан
37.    Жамбалын Чойжинсүрэн Ү2012 оны сумын харцага\
38.    Рэгзээгийн Хоролчомбо, сумын начин
39.    Магсарбямбын Дагвабазар, сумын начин
40.    Цэнд-аюушийн Жадамба, сумын начин
41.    Донгогын Ням-очир, сумын начин
42.    Шаравын Алтансүх, сумын начин
43.    Навагчамбын Мөнхсайхан, сумын начин
Улсын тэргүүний анчид
1.    Пүрэвийн Пайний 195 8
2.    Буянхишигийн Вандан 1962 онд
3.    Цэрэндоржийн Дармаа, 1962 онд
4.    Дэжидийн Шагдар, 1972 онд
5.    Амгайн Гомбо,
6.    Мятавын Бавуужав, 2004 онд
7.    Насанбуянгийн Базарсад, 2007 онд


2014-11-22 18:57

Сэтгэгдэл ачааллаж байна ..

Дэд ангилал

  • ӨНӨӨДӨР:
  • 65
  • НИЙТ:
  • 9 304
Сумдууд